مشکلات شایع در دوران بارداری چیست ؟

دسته: بارداری
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۸ اسفند ۱۳۹۶

مشکلات شایع در دوران بارداری چیست ؟

بارداری یک پدیده طبیعی است که باعث ایجاد تغییراتی در بدن مادر می گردد. گاهی این تغییرات سبب بروز شکایت هایی در مادران می شوند که بعنوان مشکلات شایع دوران بارداری ( مشکلات بارداری ) محسوب می گردد و با استفاده از توصیه های بهداشتی برطرف شده یا کاهش می یابد. اهم مشکلات شایع دوران بارداری و علائم و توصیه های مربوط به هر کدام از آنها در جدول ذیل آمده است.

 

مشکلات شایع بارداری ماه بارداری توضیحات

حالت تهوع در بارداری

سه ماهه اول بیشتر در صبح ها شایع است، یکی از نخستین علائم بارداری است و ممکن است در هر ساعتی رخ دهد. گرسنگی و خستگی آنرا شدیدتر می کند و معمولاً پس از هفته ۱۲ از بین می رود.

خستگی در بارداری

سه ماهه اول و سوم در اوایل و اواخر بارداری بیشتر زنان احساس خستگی و خواب آلودگی می کنند.

تکرر ادرار در بارداری

سه ماهه اول و سوم از فشار رحم بر مثانه ناشی می شود. این مشکل اغلب در ماه های اول و آخر بارداری وجود دارد.

یبوست در بارداری

سه ماهه اول و دوم و سوم هورمون بارداری (پروژسترون) عضلات روده را شل می کند و در نتیجه حرکات روده کند می شود. بنابراین احتمال یبوست بالا می رود.

ضعف و سرگیجه در بارداری

سه ماهه اول و سوم فشار خون در دوران بارداری پایین تر است، بنابراین احتمال احساس ضعف بالا می رود.

سر درد در بارداری

سه ماهه اول بروز سردرد در اوایل بارداری شایع است. در مواردی علت آن سینوزیت یا عیوب انکساری چشم است. ولی در اکثر مواقع علتی یافت نمی شود. معمولاً در اواسط بارداری از شدت آن کاسته می شود و یا از بین می رود.

ترشح در بارداری

سه ماهه اول و دوم و سوم به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری، ممکن است مقدار ترشحات افزایش یابد.

ویار در بارداری

سه ماهه اول و دوم و سوم تمایل زن باردار به خوردن برخی مواد و حساس شدن وی نسبت به برخی بوها و غذاها می باشد.

پشت درد و کمردرد در بارداری

سه ماهه دوم و سوم بزرگ شدن رحم باعث انحراف مهره های کمر به سمت جلو شده و موجب کمردرد و پشت درد می شود.

مشکلات خوابیدن در بارداری

سه ماهه اول و دوم و سوم اغلب به دلیل لگد زدن کودک، نیاز به توالت رفتن زیاد/ دشواری خوابیدن در رختخواب به دلیل برآمدگی شکم، در خوابیدن مشکل بوجود می آید.

ترش کردن در بارداری

سه ماهه دوم و سوم دریچه ورودی معده در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی شل می شود و از طرفی در اثر فشار رحم بزرگ شده، اسید معده به سمت بالا باز می گردد.

بواسیر در بارداری

سه ماهه دوم و سوم بزرگ شدن رحم در دوران بارداری و نیز فشار سر جنین در اواخر بارداری موجب تورم رگ های دور مقعد می شود و فشار آوردن برای دفع مدفوع این مشکل را بدتر می کند. علائم بواسیر ممکن است اولین بار در بارداری ظاهر شود. بواسیر خفیف معمولاً پس از زایمان بدون درمان خاصی بهبود می یابد.

جوش بدن در بارداری

سه ماهه سوم معمولاً در زنانی که اضافه وزن دارند و خیلی عرق می کنند بروز می کند. که ممکن است از تغییرات هورمونی ناشی شود.

خونریزی لثه در بارداری

سه ماهه اول و دوم و سوم در دوران بارداری لثه ها نرم تر شده و راحت تر مجروح می شوند و لثه ها ممکن است ملتهب شوند، که امکان تجمع ماده سفید پلاک های دندانی را در قاعده دندان ها فراهم می سازد. این امر ممکن است منجر به بیماری لثه و فساد دندان ها شود.

واریس در بارداری

سه ماهه اول و دوم و سوم احتمال ابتلا به واریس در اواخر بارداری، در صورت داشتن اضافه وزن یا داشتن سابقه خانوادگی بیشتر می شود.ایستادن به مدت طولانی، یا نشستن بصورت چهار زانو ممکن است این عارضه را بدتر کند.

گرفتگی عضلات در بارداری

سه ماهه سوم ممکن است از کمبود کلسیم و پتاسیم ناشی شود.

برفک واژن در بارداری

سه ماهه اول و دوم و سوم تغییرات هورمونی دوران بارداری احتمال ابتلا به برفک تناسلی را افزایش می دهد. مهم است که این عارضه را قبل از تولد کودک درمان کنید زیرا ممکن است دهان او را مبتلا کند و تغذیه را دشوار سازد. شستشو با صابون ممکن است این عارضه را بدتر کند.

عرق کردن در بارداری

سه ماهه دوم و سوم از تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون به سمت پوست در دوران بارداری ناشی می شود.

خطوط حاملگی یا استریا

سه ماهه دوم و سوم این خطوط به دلیل تغییرات هورمونی زیاد و نیز کشیدگی بیش از حد طبیعی پوست ظاهر می شوند. افزایش بیش از حد وزن نیز می تواند موجب این حالت شود. این خطوط به ندرت کاملاً ناپدید می شوند اما ممکن است کمرنگ شوند و بصورت خطوط نقره ای رنگ نازک درآیند.

تنگی نفس در بارداری

سه ماهه اول و سوم تنگی نفس در اوایل حاملگی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود و در ماه های آخر حاملگی به علت بزرگی شکم و فشار وارده بر دستگاه تنفس تشدید می شود

ورم در بارداری

سه ماهه سوم ورم دست ها و پاها در سه ماهه سوم بسیار شایع است. در اکثر مواقع پس از آنکه برای مدتی سر پا بایستید، بوجود می آید، ولی در تمام مدت روز می تواند اتفاق بیفتد

دردهای زیر شکم و کشاله ران در بارداری

سه ماهه دوم ممکن است خانم های باردار دچار دردهای مبهمی در ناحیه شکم شوند که به صورت تیر کشیدن به دو طرف شکم می باشد. علت آن کشیده شدن طنابهای نگهدارنده رحم است.

نفخ شکم در بارداری

سه ماهه اول نفخ شکم یکی از رایج ترین مشکلات دوران بارداری است که تقریبا هر زن بارداری آن را تجربه می کند. در این شرایط گاز مازاد در معده جمع شده و باعث ناراحتی شما می شود.

گرفتگی بینی در بارداری

سه ماهه دوم جریان افزایش یافته ی خون که در دوران بارداری بروز می کند، می تواند موجب گرفتگی و مقداری ورم غشاهای مخاطی داخل بینی شما شود.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱۹
برچسب ها: